DOLAR 33,0267 0.04%
EURO 36,0236 -0.06%
ALTIN 2.569,890,02
BITCOIN 21330245,71%
İstanbul
30°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

ABONE OL
Ekim 10, 2022 12:00
11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kız Çocuklarıyla Daha Güzel Bir Dünya, Daha Güzel Bir Gelecek

 

Dünyada yaklaşık 130 milyon kız çocuğu okula gidemiyor. Yoksulluk, çocuk yaşta ve zorla evlilik, çocuk işçiliği, sosyo-kültürel yargılar, gittikçe artan eğitim maliyetleri ve aile içinde yüklenen sorumluluklar gibi birçok etken kız çocukların eğitime erişimlerine veya başladıkları eğitimi tamamlamalarına engel oluyor.

 

11 Ekim günü, 2011’de Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Kız Çocukları Günü olarak kabul edildiğinden bu yana, kız çocuklarının haklarını ve dünya genelinde karşılaştıkları zorlukları tespit edip yaşadıkları ayrımcılığa dikkat çekmek üzere kutlanıyor. 

 

Bu özel gün kararının üzerinden 10 yıl geçti; bu süreçte kız çocuklarının haklarına erişebilmek için yükselttikleri sesleri; hükümetler, politika yapıcılar ve kamuoyunca çok daha fazla duyulur oldu. Kız çocukları ve kadınlar, değişimin güçlü unsurları hâline gelirken, eldeki kanıtlar da bu alana yapılan yatırımların, tüm topluma mutluluk, sağlık ve istikrar getiren bir dalga etkisi yarattığını ortaya koyuyor.* 

 

Ancak yine de daha gidecek çok yol var. Kız çocuklarına yapılan yatırım sınırlı kalmaya devam ediyor; kız çocukları potansiyellerini gerçekleştirme yolunda sayısız güçlüklerle baş etmeyi sürdürüyorlar. İklim krizi, COVID-19 pandemisi ve insani çatışmalar zorlukları derinleştiriyor.  

 

Türkiye’deki bölgesel, sosyo-ekonomik farklılıklar ve toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri, kız çocuklarının eğitim, sağlık ve sosyal yaşam gibi temel haklarına erişmelerini zorlaştırıyor. Halbuki Türkiye’deki kız çocukları, gerekli beceriler ve olanaklarla donatıldıklarında, içinde bulundukları toplumda gelişimin ve değişim öncüsü olabileceklerini, kadınlar, erkekler ve erkek çocukları da dahil olmak üzere herkes için daha güçlü bir toplum kurabileceklerini tekrar tekrar gösteriyor.  

 

“Daha fazla eğitim olanaklarıyla kız çocukları dünyayı değiştirebilir”

2005 yılından bu yana afetlerden etkilenen toplulukların temel hak ve hizmetlere erişmesi için çalışan insani yardım kuruluşu Hayata Destek Derneği, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü vesilesiyle eğitime erişimi kısıtlı kız çocuklarına desteğin önemine dikkat çekiyor. Dernek yürüttüğü çalışmalarla, kız çocuklarının okula gidebilmesine destek oluyor; kırsalda yürüttüğü ‘Kız Çocukları için Güçlenme Programı’yla kız çocuklarının büyüme yolculuklarına eşlik ediyor, hayallerini hayata geçirebilmelerine katkı sunuyor. Öte yandan toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığı ortadan kaldırma, toplumu çocuk hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilgilendirme, çocuk istismarını önleme, çağın gerektirdiği dijital eğitim olanaklarından her çocuğun eşit şekilde faydalanmalarını sağlama gibi çok geniş bir alanda önemli bir misyon üstleniyor.

 

Hayata Destek Derneği, bu yıl 11 Ekim için çalışma yürüttüğü sahalardaki kız çocuklarına, neleri başarabileceklerini, yaşadıkları zorlukları, gelecek hayallerini ve akranlarına yönelik 11 Ekim mesajlarını sordu ve sosyal medya hesaplarından kız çocuklarının yanıtlarını yayınladı. 

 

Şanlıurfa’dan 12 yaşındaki Mine şöyle diyor: 

“Dünyadaki bütün kızlar, hayallerinizden vazgeçmeyin; çünkü hayalleriniz sizin her şeyiniz 

olacak.” 

  

OKİ ve HİJİ, kız çocuklarına ulaştırılıyor

Hayata Destek’in eğitim hakkından mahrum kalan çocukları ve özellikle kız çocuklarını desteklemek amacıyla yürüttüğü “Bu Çantalara Kulak Verin” kampanyasını bu 11 Ekim’de hatırlatmak ayrıca önem taşıyor. Destek kampanyası kapsamında, bir ilkokul çocuğunun başlıca kırtasiye ihtiyaçlarını içeren okul çantası OKİ ve kişisel temizlik malzemesi ihtiyaçlarını içeren hijyen çantası HİJİ, derneğin çalışma sahası olan 10 il başta olmak üzere, Türkiye genelinde ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılıyor. Destekçiler, Hayata Destek Derneği’nin bağış sayfası (hayatadestek.org/bagis) üzerinden OKİ ve HİJİ çantalarını ihtiyaç sahibi çocuklara hediye etmek amacıyla bağışta bulunabiliyor. Bu kapsamda kırtasiye malzemeleriyle dolu okul çantası OKİ’nin bedeli 500 TL, kişisel temizlik malzemeleri içeren hijyen çantası HİJİ’nin bedeli ise 250TL olarak belirlendi. Dileyen katılımcılar, DESTEK yazıp 4332’ye SMS yollayarak da kampanyaya 20 TL bağış yapabiliyor. Diğer taraftan bu iki özel tasarım çanta, derneğin iktisadi markası Destekâr’ın alışveriş sitesinden de (destekar.org) satın alınabiliyor. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.